Vespa

19.3.09


hayatta benim için en değerli insanlar; orijinal tercihler yapan, orijinal hobilere sahip olan, ufacık da olsa farklı ilgi alanları mevcut, kendine özgü insanlardır. bu özelliklere sahip olurlarken hiçbir şekilde garanticilik ruhunu, diğer insanların gereksiz olumsuz görüşlerini, o uğraştan fayda sağlamayı kesinlikle umursamazlar. bir mekana süper spor bir arabayla gelen, feci yakışıklı, hatunların üzerine atladığı, ama hayatında orijinallik namına sıfır özelliği bulunan başarılı, genç ve girişken bir işadamını değil de; dünyanın birçok yerinden çıkma gazoz kapakları biriktirip, otobüste ilgi duyduğu bir yazarın yada kafasına taktığı enteresan bir konunun kitabını harıl harıl okuyan, bir dükkanın önünden geçerken gözüne çarpan 70lerden kalma bir orijinal plağı cebindeki 3 kuruşuyla alan insanı daha çok kıskanırım. Ferrari ile yanımdan saatte 300km ile geçen adamı değil de, 78 model Ford Granada'sı ile yolda kalmış elleri yağlı, ama ısrarla o arabasına aşık olan adamı daha çok kıskanırım. sıfır Ibanez JEM değil de, ücra köşede bulduğu eski püskü bir Godin'e hayran kalıp satın alan bir adamı kıskanırım. Racing motorunun arkasında afet mi afet kızarkadaşını millete domaltarak gezdiren adamı değil de, Vespa'sı ile kaldırım kenarından pıtır pıtır giden yüzü sivilceli, ayağında yırtık adidaslı genç arkadaşımızı daha çok kıskanırım. bunun sebebi ise tercihlerin karakterlerinin, hayat felsefesini ve de kişinin karakterini oluşturmasından geçiyor. onları bir araç değil de araç olarak görmektir imrendiğim konu. ve ben de hayatım boyunca böyle tercihler yaparak yaşamaya çalışmış bir adamım. Mister Ug'ü de diğerlerinden ayrı tutuşumun sebebi budur kesinlikle. kendime çok yakın hissederim. gerçi şuanda arkadaşlık yaptığım insanlar da genelde bu tarz insanlar. zaten belki de bu sebeple arkadaşımdır onlarla.

yazının başlığı "Vespa" ama sadece tek bir cümlede adı geçti değil mi?. hayır, aslında şuana kadarki her cümlemin altında yatan şeylerden birisi o kesinlikle. motoru çok seven bir adam değilimdir aslında, hatta biraz da korkan bir adamım. ama o motor değil ki, o Vespa! bunu yaşamam gerek kesinlikle. son günlerde buna iyice karar vermiş bulunmaktayım buna. araştırmaya başladım bile. annem haberi duyunca muhalefet oldu tabi, klasik anne tribi. "güzel bir araba alalım" demeye başladı. dedim ki "onu geçicen, Vespa'yı alıcam, kaçarı yok". anneler motordan korkar. ama dedim ya, bu motor değil, Vespa! yaşamak istediği şeyleri içine atıp hayatı boyunca bunun gazını dışarı atmaya çalışan bir adam olup 70 yaşımda ölmektense, bunları yaşayıp ömrümden feda edebilirim açıkçası. hem zaten çocuklarımın altımı değiştirmesi gibi bir hedefim, arzum da yok.

araştırdım piyasayı, çok da hesaplılar. 90ların ilk yarısında üretilmiş "PX 200" ler sudan ucuz. ben de şu aşağıdakine abayı yaktım;benim de Vespa alışım bir vadeden sonra olacağı için, o zamana kadar satılmasın diye dua edeceğim. yapacak bişey yok! satılırsa da sağlık olsun. yakışıklı adamım, bana başka Vespa mı yok!

e almadan evel danışılacak tek bir kişi var, O da; Sevgili Trofolo!

4 yorum:

Trofolo dedi ki...

Bu acaip bir tutku, bana da yakin arkadasimdan bulasti. Sonrasi uyusturucu gibi iste. Vazgecemiyorsun. Vespa gordugun her yerde gozun kayiyor. Kullanana, kullananla Vespasi arasindaki iliskiye bakiyorsun. Evet Vespa bir motor degil, ondan daha baska birsey. Ama her sekilde iki tekerlekli tum araclar kadar ölüme giden kestirme yollardan biri. Istanbul'da oyle en azindan. Once al sonra uzerine daha cok konusuruz bence. Fotodaki aletin de rengini cok sevdim. Bence elini cabuk tut kacirma bu aleti. Servise göster, birgozden gecirsin, "olur" verirse direkt al. Benzerinden bir baska arkadasimda var, gayet memnun 4 yildir kullaniyor. Su var ki Vespa kullanan insanlari, kullanmayanlardan ayiririm. Bir Vespa-irkcisiyim eet, yapacak birsey yok. Her Vespa kullanan zamanlar bu duyguya erisiyor.

Okhy Dokhy dedi ki...

abi çok sağol değerli bilgilerin için. demekki olayı gerçekten doğru hissetmişim ve hayranım vespacılık müessesesine. umarım en kısa zamanda camiaya katılırım. şimdi şu dakka koşup vespa alasım geldi, insan bi dizginler be abi, çok pis gaza getirdin :)

Trofolo dedi ki...

Izmir - Cesme civarlarinda hatta Alacati'larda matilarda, ruzgari suratina yiye yiye, ayaginda terlik, kicinda sort bole deniz kenarindan pufur pufur giderken beni hatirlarsin :) Vespa ile yaptigim en iyi sey Istanbul'dan atlayip Erdek'e gitmek olmustu.

Okhy Dokhy dedi ki...

yemin ederim düşününce ağzım kulaklarıma vardı, bacaklarım titremeye başladı. alıcam evet, kaçarı yok! ve o dediğini yapıp seni hatırlıcam, söz! :)

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP