Miami'li Zo

2.2.09


kısa bir süre evel yaşayan bir efsane parkelere veda etti. ve ben o günden beri bir yazı yazmayı düşünüyordum O'nun hakkında. ve O'nun hakkında bir makalenin olduğunu hatırladığım eski Fast Break dergilerini kurcaladım. buldum da.
kahramanımızın adı Alonso Mourning, nam-ı değer "Zo" abimiz. kendisinin yeri herzaman ayrıdır gönlümde. lakin nba'a adım attığı 92 drafti dahil herzaman Shaq azmanının gölgesinde kalmıştır bir nebze de olsa. ama NBA müessesesinin gelmiş geçmiş en büyük pivotlarından birisi olarak anılacaktır hep. saha içinde, 97 play-off'larında koskoca Knicks'e allah ne verdiyse tekme tokat dalacak kadar hırslı, saha dışında ise tam bir beyefendi ve hertürlü yardım kampanyalarının öncü ismi olup, benim olduğu gibi birçok kişinin kalbinde yer edinmişliği vardır.
12 yaşında ayrılan annesi ve babasının bıraktığı Fanny Threet yetimhanesinde büyümüştür kendisi, ve burada adım atmıştır ileride efsane olacağı basketbol mevzusuna. büyük ilerleme kaydederek kolej takımlarını peşine takmıştır, seçimi ise Georgetown olmuştur. burada da en iyi oyuncu, en iyi savunmacı gibi ödülleri toplamıştır tek tek. kulüp tarihinde Patrick Ewing'in yanıbaşındaki yerini almıştır. 92 draftlerinde Shaq pandasının ardından 2. sırada Charlotte Hornets tarafından seçilip, daha NBA'e ayak basmadan Nike ile 5 yıllığına 16 milyon dolarlık bir kontratı kasaya koymuştur. Charlotte'ta oldukça başarılı olup Miami'ye takas olmuştur. O'nun hatırlanacağı forma herdaim Miami olacaktır. 90ların sonunda esen Miami fırtınasının baş mimarıdır kendisi Tim Hardaway ile birlikte. daha sonra New Jersey'de bulmuştur kendini. ama bu dönemlerde geçirdiği böbrek hastalığı yüzünden 2 yıl sahalardan uzak kaldı. yılmadı, savaştı, geri döndü. sonra tekrar yuvasına, Miami'ye döndü. kariyerindeki tek eksik olan şampiyonluk yüzüğünü de cebe koydu 2006'da. hem de Miami forması ile. daha sonra ise sakatlıklarla uğraşmaktan gına geldi adama. vücudu artık bu yükü kaldıramamaya başladı, bıraktı bu işleri.
7 kez all-star, 2 kez yılın savunmacısı seçilmiş olup, Dream Team ile olimpiyatlarda bir altın madalya, dünya şampiyonalarında ise birer altın ve bronz madalya almıştır. bir de şampiyonluk yüzüğü tabi.
he bir de çok yakışıklıdır kendisi, gideri büyüktür her yaşta!

2 yorum:

ug kun dedi ki...

alonzonun zirve oyununu oynadığı dönemler nba'in altın çağıydı biraz, hakkını yiyen olay budur. onun en iyi döneminde hakeem, patrick ewing, dikembe mutombo ve david robinson da en iyi oyunlarını oynuyorlardı, şanssızlığı budur. yoksa en iyi haliyle şu anda koy nba'e, dağıtsın ortalığı

Okhy Dokhy dedi ki...

vallahi doğru dedin dayı. hatta en doğrusunu dedin. nba tarihinin en büyük pivotlarının arasında sivrildi. ki bizim şansımız da onun en iyi dönemlerimizi seyretmemizdir.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP