Battlethepinkrobots Compilations, vol.4

14.2.09


valentine's day'e denk gelen yeni bir compilation çalışması ile karşınızdayız saygıdeğer okuyucu. bugün sevgililer günü diye aşk şarkılarının dibine verebilirdim, ya da bugün yalnız olanlar için damardan şırıngayı basabilirdim, ama ben insaniyetli biri olmayı seçtim. şarkılarımız hem aşık olanlara, hem yalnız olanlara, hepsine hitap eden bir toplama oldu. şu albüm şu şekilde piyasaya çıksaydı yüzyılın en klas albümlerinden biri olurdu açık söyliyeyim. çok acaip bir albüm oldu, çeken bir daha çeksin derim. öyle güzel...

klasik olduğu üzere kısa notlarımızı da yazalım şarkılarla ilgili, bilgilensin dinleyici. herşey sizler için, biz sizlerle varız. ayrıca happy valentine's day!!

1 - van der graaf generator - the undercover man

bir progrock efsanesi van der graaf generator, fakat neredeyse yok sayılır ve çok az kimse tanır ya da sever. sanırım bu grubu türkiyede tek seven benim. albümümüz grubun kült şarkısıyla açılıyor; the undercover man. şarkının benim için değeri çok büyüktür, vokalist peter hamill tek başına alır götürür, üflemelilerin de katılımıyla hissiyatın bini bir para olur. bu da böyle güzel bir şarkı işte.

2 - rem - try not to breathe

rem'in en sevdiğim şarkısı budur işte. şarkı gelmiş geçmiş en büyük albümlerden 1992 tarihli "automatic for the people"dan. bu şarkıyı mike stipe'tan başkası söyleyebilir mi bilemiyorum, öyle hakim öyle kendine mal etmiş şarkıyı. herşeyiyle müthiş bir şarkı. yavaş yavaş havaya giriyoruz.

3 - beatles - i'm only sleeping

beatles evrendeki en iyi şarkılardan birkaçını yaptıysa bu da onlardan biri olabilir. taa 60'lardan tınılayan şarkı bugün bile müthiş orjinal geliyor kulağa, beatles'a özgü mükemmel bir ritm duygusu, harika vokaller ve tersten çalınmış sololarıyla şarkı insanı müzikten bezdiriyor. hiçbir zaman bu adamlar kadar yetenekli olamayacağımı bilmek ne kadar üzüntü verici. bazı yönlerden üst noktadalar, çok bariz...

4 - nick drake - made to love magic

çok üzücü bir şarkı, nick drake gibi bir dahi tarafından yapılmışsa etkisi çok daha yıkıcı olabilir. "kimseyi sevmemek için doğmuşum, kimse de beni sevmemek için doğmuş" gibi daha ilk dakikadan yürekleri burkan sözlerle nick drake yine bel altı çalışmış, yine üzerimize üzerimize gelmiş, yine bir şaheser ortaya koymuş. biz de çaresiz dinliyoruz.

5 - jeff buckley - forget her

"made to love magic" in arkasına bunu koymam ülkedeki intihar oranını arttırabilir, şimdi farkettim. genç yaşta kaybettiğimiz büyütk yetenek jeff buckley "insanların ağzına sıçılmasın" diyerek albümüne bile koymadığı "forget her" ile boynumuzu büktürmek için geliyor. sözler ayrı bir olay, müzik ayrı bir olay. yüzümüz gülmedi şu şarkıyı dinledikten sonra anasını satiyim.

6 - tindersticks - can we start again

babalar en klas şarkılarından biri olan "can we start again" ile albümümüze konuklar. çok naif, kendi halinde ve anlam dolu bir şarkıdır, eski sevgililere yazılmıştır. buruk bir sevinç gibi bir şarkı, tam ortada ilginç bir hissiyatı var. adam gibi adam grup tindersticks'den adam gibi şarkı. dinleyin.

7 - the besnard lakes - and you lied to me?

60'ları geri getiren bir kayıt, tonlarıyla, havasıyla. besnard lakes "are the dark horses" albümünü çıkarttığında saykedelik tınılarıyla hemen insanı kendine çekiyordu, kayıt çok eskilerde yapılmış fakat yeni ortaya çıkmış gibi duruyordu. albümün bombası "and you lied to me" bu formülü içeriyor, gitar tınılarından vokallere kadar inanılmaz bir "vintage" havası var, beste de harika olunca tadında yenmiyor. fakat ne yazık ki albümdeki diğer şarkıların bu şarkının kalitesinde olmadıklarını belirtelim. nasıl bir albüm yapmışım allahım boş şarkı yok!

8 - porcupine tree - sleep of no dreaming

şarkı en sevdiğim porcupine tree şarkısıdır. bir kaç kişi için de aynı etkiyi yarattığına eminim, sencere ve emreye mesela. ortak geçmişimizin en güzel anılarından birini yaşadığımız zamanın fon şarkısıydı "sleep of no dreaming", hala dinleyince heryeri kar kaplanmış bir istanbul aklıma gelir. büyük şarkıdır.

9 - bono & mdh band - never let me go

hayatımda en çok dinlediğim şarkılardan biri de budur. "the million dollar hotel" filminin soundtrack'i için u2 elemanlarının aralaarına bir kaç müzisyen daha alarak yeni bir grup oluşturması ile ortaya çıkan o harika soundtrack albümünün en fiyakalı şarkısıdır "never let me go". u2'yu ne kadar sevmiyorsam bu şarkıyı o kadar seviyorum. herşeyiyle görgüye erişmiş bir şarkıdır, işte vokalleri inanılmazdır, altyapısından üflemelilerine kadar herşeyiyle kusursuzdur. üzer sizi, canınızı sıkar, dikkat edin.

10 - coldplay - death and all his friends

coldplay son albümü "viva la vida"yı yaparken bir başyapıt ortaya çıkaracağının farkında mıydı ki? bu şarkı o harika albümün en uç eseridir işte, şarkının bir yerden sonra aldığı yeni form ve muhteşem vokal melodileri, sondaki post rock dokunuşu çok çok üst seviyede, inanın ki hiçbirşeyle kıyaslanmayacak kadar iyi. kulağına güvendiğim ve şarkıyı dinlettiğim her adamın kafasını kırması bunun kanıtı. bay emir son gördüğümde bu şarkıyla yatıp kalkıyordu. inanılmaz bir şarkı, kıymetini bilmek lazım.

11 - metallica - hero of the day

ben bu şarkıyı çok severim. insanların aksine "load" albümünü de çok severim. okhy de sever biliyorum mesela. çünkü güzel albümdür, ölçülü ve efendidir, içtendir. "hero of the day" bence ara dönem metallica'nın yaptığı en güzel şarkılardan biri. son albümü yapacaklarına içten bir "load" daha patlatsalar daha mutlu olurdum inanın ki. bırakın thrash'i slayer yapsın arkadaşım, siz içten iken daha güzel adamlarsınız.

12 - dredg - whoa is me

albümümüz kah ağlattı kah güldürdü, son bir şarkıyla enerjimizi geri kazanalım istedim. dredg orjinal tarzı ile yeni kanallar açtı, "whoa is me" o kanalların en güzel örneklerinden biri. dinleyelim de çilekeş falan nerden çarpmış onu öğrenelim. büyük grup başkalarını etkilemeyle olunmaz mı zaten?

http://rapidshare.com/files/198023543/battlethepinkrobots_vol_4.rar.html

http://uploaded.to/?id=0mdni0

6 yorum:

dialethic dedi ki...

albüm bu kapakla çıksa ahali kapışır.

Okhy Dokhy dedi ki...

albüm harika, kapak inanılmaz. çekiyorum anında!

Adsız dedi ki...

besnard lakes'i senden öğrenmiştim ümit, kesinlikle çok iyiler - emre karacaoğlu

hysteresis dedi ki...

"hero of the day" dedin, beni benden aldın ümüt. olmaz olsun öyle şarkı.

Okhy Dokhy dedi ki...

hysteresis'in yorumu geç bile kaldı. günlerdir bekliyordum şu yorumu. aahahha.

sinem dedi ki...

daha dinlemeden diyorum, muhteşem, süpersonik, naptınız yaa :)

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP