Makarnacı Dayı

20.1.09


Posta gazetesinin ortalarında biryerde öyle bir bölüm var ki. adı; "Yurdumun Şairleri"! Zeycan İlhan diye bir abimiz yada ablamız hazırlıyor (Zeycan ne ismi abi?). okumanızı, hatta ve hatta kaçırmamanızı tavsiye ederim. Penguen'in "Vatandaşa Sorduk" bölümünden çok daha üst düzey kalitede bir dizi. en nadide vesikalıklarını yolluyor amcamlar. zaten köşede bir uyarı var; "en beğendiğiniz şiirlerinizi renkli bir fotoğrafınız ile birlikte yollayın, biz de yayınlayalım" diyor gazete. olay bukadar basit, içerik miçerik önemli değil. fotoğrafı da yanına paket yaparsan hertürlü çakarız şiiri diyorlar kendileri. bugün de seçme tipler, seçme şiirler vardı. ama içlerinde öyle birtanesi vardı ki, ömrümde gördüğüm en progresif şiirdir kendisi.

şiirin adı; "Makarnacı Dayı"

ve üstünde dayının vesikalığı ile birlikte şöyle bir açıklama var;
"Ali Tamer, 55 yaşında, emekli, İstanbul'da yaşıyor. 30 yıldır şiir yazıyor. bu şiiri tüm makarna sevenlere ithaf etmiş."

gelelim şiire;

"Spagetti canavarı
Yer her gün makarnayı
Ne yapsın yoksa çok parası
Her gün yer makarnayı
Makarnacı dayı aşkı
Karısı, makarna, rakı
Uzun mu olsun yassı mı
Farketmez incesi şişmanı
Olursa üstünde ketçabı
Mis kokar nefis tadı
Makarnacı dayı aşkı
Ye, ye, ye makarnayı
Ye, ye, ye makarnayı
Makarnacı dayı aşkı
Karısı, makarna, rakı"

işte budur arkadaş! bakış açısına, anlatım tarzına, betimlemenin derinliğine bir bakın. Pink Floyd'a söz olacak kapasitede, tribin bini bir para. yokluktan makarnaya talim bir adamın herşeye rağmen hayatından son derece memnun olmasını içeren bir konu sezdim ben. "karısı" mutlu bir yuvayı simgeliyor, o da halinden memnun. "rakı" ise onca zorluğa rağmen yaşadıkları keyfi, hayatın tadını hertürlü çıkarabilme kabiliyetlerini. bu şiir resmen toplumumuzu özetlemiş ey okur. bu bizden bir şiir, bizden bir şair. Ali Tamer dayıya "ellerine, yüreğine, emeğine sağlık" sağlık diyor, başarılarının devamını diliyorum.

ayrıca şuana kadar bana hemen hemen aynı duyguları hissettiren nadide saykedelik müzik "OSJB"ye sormadan edemicem; şu adamla bir irtibatınız mevcut mu? eğer değilse de ortak bir proje içine girmeyi hiç düşündünüz mü? aranızı yapayım mı?

5 yorum:

ug kun dedi ki...

osjb'nin jb'si olarak şunu belirteyim; bence ali tamer dayı bizden oldukça etkilenmiş, üstüne utanmadan çalıp çırpmayla bişeyler yazmış. yaptığına şantaj denir, böyle aşka montaj denir ali tamer dayı! utan kendinden

topu os'ye atıyorum bu noktada

talento dedi ki...

bizden etkilenmek suç değil. yakışır tosunuma.

Okhy Dokhy dedi ki...

bence bu işte bir iş var. sizden işkillendim ben.

talento dedi ki...

bekle biraz, yakında basın açıklaması gelecek osjb ve osjb'nin geçmişiyle ilgili. sadece resmi organlara itimat edin.

Averajla Şampiyon dedi ki...

Oldu bence bu iş.

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP