hassan sabbah, haşşaşin tarikatı, assassins creed ve jade raymond

24.12.08

hassan sabah ve haşşaşin tarikatına özel ilgim var, uzun zamandan beri. ilk olarak 7-8 sene önce amin maalouf'in semerkant'ını okumuştum, ardından tarihi ve bu tür konuları sevmem sayesinde hakkında 3-4 kitap daha okudum. bu konuda anlatılanlar çeşitlidir, hatta genel kanının aksine tarihin ilk organize suç örgütünü kurarak ortalığa dehşet saçan şeyh-ül cebel'in müritlerine haşşaş ve bir takım uyuşturucu maddeler verip onları ölüme saldığı iddası doğru değildir, sabbah etkileyici ve karizmatik bir karakter olarak doğal bir liderdir, ve onları ölüme yollarken müritlerinin kendine sonsuz bağlılığını cennet vaadiyle birleştirdiği iddası olası kabul edilir. tapınak şovalyeleriyle olan hem dost hem düşman ilişkileri çok ilginçtir mesela, o dönem için şaşırtıcı bir olaydır.

2-2,5 sene önce assassins creed ilk duyurulduğunda aklım başımdan gitmişti bu yüzden, ilk yayınlanan trailer'ını uzun süre açıp açıp tekrardan izledik, ağzımızdan salyalar aka aka. sonra ps3'e çıktı, ona çıktı, buna çıktı, en sonunda da hafif modifiyeli pc'me teşrif edebildi. ilk izlenim; İNANILMAZ! hassan sabbah'ın müridi olarak 3. haçlı seferi sırasında dönemin çok önemli 9 adamını öldürüyoruz, tabi sırayla karşımıza çıkmıyorlar adamlar, şehirlerde arayıp bulmamız gerekiyor. oyunda türkler de varmış fakat daha göremedim, bakalım oynadıkça görücez. fakat şunu söyliyeyim, yarım milyon oyun oynadık şu alemde, metal gear solid'ini de gördük diablo 2'sini de, ps2 efsanesi god of war hariç ben böyle büyülendiğim bir oyun hatırlamıyorum. o altair nedir öyle? şehirler, karakterler, müthiş ötesi süper über hikaye. pes ya. oyun hakkındaki yorumlarda zaman geçtikçe görevlerin tekdüzeleştiği eleştirisi gelmiş hep, oynadıkça görücez. şimdilik hiçbirşey keyfimi bozamaz.

aşağıda fotodaki abla oyunun tasarımcılarından biri, jade raymond. siz bu fotoyu "karı resmi koyayım, okuyucu çekeyim" diye koyduğumu sanıyordunuz değil mi, ahahahha. gevuryada işler böyle işte, manken gibi hatun, oyun tasarımcısı olmuş, tüm oyunseverlerin rüyası yani. ama bize yalan, sizi kandırmayayım. türkiyede jade bulunmaz, boşuna hayal etmeyelim, ayşe fatmaya dönelim yeniden.

0 yorum:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP